Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50651 Library:50562 in /home/dc36hogmo8ua/public_html/dokuzadabirdeniz.com/wp-includes/wp-db.php on line 1653
Her yere otopark, otopark, otopark… – Deniz, Ada, Özgürlük

Her yere otopark, otopark, otopark…

Her yere Otopark! Bütün İstanbul’a Otopark! Adalar’a otopark!

Yassıada ve Sivriada’ya da Otopark! Otopark, otopark, otopark…

İBB’nin yeni rant ve talan projesi açıklandı. Her mahallede boş bir arsa veya binanın alınarak katlı otopark yapılmasını; her araç için 15 bin lira olarak belirlenen “otopark tapusu”nu içeriyor.

İstanbul’un her köşesini otoparklarla donatmayı amaçlayan bu projeyi biz de tanıyoruz! Kısa bir süre önce Sivriada ve Yassıada için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen ve otoparklar, masaj salonları, kuaför salonları, pasta odaları, yoga tesisleri, oteller, marinalar içeren yatırım izinlerinden tanıyoruz. Araç olmayan, araç trafiğine kapalı adalara otopark yapmak isteyen zihniyet dünyasından tanıyoruz. Denize otopark, kıyıya otopark, ormana otopark, mahalleye otopark, çocuk parkına, hastaneye, camiye, kiliseye, kuş, kedi, köpek yuvasına, oturma odasına, salona otopark, yer altına, yer üstüne otopark!

Üç oda bir otopark ev, iki ada üç otopark villa!

“İBB’nin yeni talan projesinin adı ‘her mahalleye bir otopark’. Topbaş “Madem otopark dediniz, Sayın Bakan sizden bir yasa istiyoruz o zaman, İstanbul’un otopark sorununu çözeceğiz” diyerek İstanbul’un talanını yasallaştırdı. Topbaş’ın anlattığı projeye göre; İstanbul’da ilk etapta metronun gittiği mahallelerde ve kendi otoparkı olmayan sitelerin bulunduğu bölgelerde bulunan boş araziler alınacak ve mahalledeki hane sayısı kadar aracın gireceği bir otopark inşa edilecek. Otopark hazinenin boş arazisi varsa oraya inşa edilecek eğer yoksa ise özel arazi satın alınacak.
1585521661692488Mahallede terk edilmiş bir bina varsa otopark için bunun satın alınması yoluna da gidilebilecek. İnşaat Bedelinin Karşılığı 15 bin TL Otopark Tapusu Olacak! İlk taslak hesaplamalara göre otoparktaki her araç yeri 15 bin liraya satılacak. Örneğin 100 araçlık bir otopark 15 bin liradan toplamda 1.5 milyon liraya satılmış olacak. Bu bedel de inşaat bedelini karşılayacak. Her haneye bir “otopark tapusu” verilecek. Evi olanların bir de o mahallede otopark tapusu olacak. Mahalleli aracı varsa aracını buraya bırakacak, yoksa bu otoparkı işletme seçeneğini de kullanabilecek. Dev otopark projesi için bazı bölgelerde pilot alanlar da tespit edildiği öğrenildi. Birkaç maddelik yasal düzenleme yapıldıktan sonra projenin İBB tarafından hayata geçirilmesi bekleniyor.
BİR KEZ DAHA UYARIYORUZ !

İstanbul’un otopark sorunu yoktur, ulaşım sorunu vardır! Bu düzenleme kamusal alanlarımızı ciddi derecede tehdit etmektedir. Haydarpaşa Numune’de ve başka yerlerde gördüğümüz gibi rant için hastanelerimiz yıkılacak, yeşil alanlarımız betonlaştırılacak, nefes aldığımız her alanın altı oyulacaktır. Belediyelerin görevi otopark yapmak değildir. Güvenli ve ücretsiz ulaşım çözümleri üretmektir. Özel araçlar ihtiyaç değil lükstür; güvenli ve ücretsiz ulaşım ise haktır! Bu talan projesine karşı halkın ve kentin sömürülmesine izin vermeyeceğiz! Yeşil alanlarımızı, hastanelerimizi, okullarımızı, kıılarımızızı, adalarımızı kısaca bütün kamusal alanlarımızı tehdit edecek bu ve benzeri projelere karşı mücadele etmeye devam edeceğiz.. Güvenli ve ücretsiz ulaşım istiyoruz. Otoparkla, betonla, rant projeleriyle yaşamın yokedilmesine seyirci kalmayacağız!

About 9ada1deniz

Check Also

Sayfiye’den turistikleştirmeye İstanbul Adaları- II

Ömer Süvari- Heybeliada İstanbul Adaları’nın en büyükleri Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada sayfiyeden turistikleştirmeye doğru …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir