Heybeliada Halk Kütüphanesi Açıldı!

İnanabiliyor musunuz?
Heybeliada Halk Kütüphanesi Açıldı!

Herkese coşkuyla, sevinçle, mutlulukla merhaba!
Heybeliada Halk Kütüphanesi; Heybeliadalıların, tüm Adalar’ın inatçı ve sabırlı mücadelesiyle, başta Prof. Dr. Bülent Yılmaz ve Türk Kütüphaneciler Derneği olmak üzere Türkiye’deki tüm kütüphanecilerin, bizimle temasa geçen, destekleyen kültür-sanat çevrelerinin, edebiyatçıların, gazetecilerin desteğiyle geçen 7 yılın ardından bu sabah itibarıyla açıldı!

2013’te kütüphane binasının restore edilmesini, yanmaktan yıkılmaktan kurtulmasını isteyen Adalıların topladığı 500 imzayla başlayan süreç, hemen ardından binanın bahçesinin temizlenmesiyle devam etmişti.

Bu 7 yıl boyunca buranın yeniden kütüphane olarak açılması için gerçekten çok çalıştık, atölyeler, konferanslar, sergiler, şenlikler yüzlerce etkinlik düzenledik, yüzlerce şey öğrendik, yüzlerce insanla tanıştık, dostluklar kurduk, umutsuzluğa kapıldığımız zamanlar çok oldu, heveslenip yarı yolda kaldığımız, ağladığımız, havalara zıpladığımız…

Geçtiğimiz aylarda bina başka kurumların mekanı olarak ilan edildikten sonra ise açıkçası çökmüştük ve kütüphanenin açılışını en azından Çınar’ın, Yunus’un, Alaz’ın, Ayşe Şirin’in, Ekin’in, Neşe’nin ve Rüzgâr’ın ergenlik dönemlerine ertelemeye razı olmuştuk.

Ve şimdi, Heybeliada Halk Kütüphanesi Açıldı! Bu cümle gerçekten inanılmaz, rüya gibi geliyor, tekrarlamak istiyor insan sürekli, Heybeliada Halk Kütüphanesi açık! ‪Sabah 9‬’dan ‪akşam 5‬’e kadar. İçinde kitap var, masa var, dünya tatlısı bir kütüphaneci var, yer küçük, iki kurumla daha paylaşılıyor bina ama olsun Heybeliada Halk Kütüphanesi açıldı!

2013’ten itibaren bu ihtiyacımızı dile getirmek, Heybeliada’ya kütüphane kazandırma amacımıza ulaşmak için yaptığımız geceli gündüzlü çalışmalar ve düzenlediğimiz etkinliklere gelerek, gelemese de mail atarak, change.org’taki 10 bin imzanın birini atarak, takvimlerimizi alarak, etkinlik sırasında yanımızdan geçerken gülümseyerek, “aferim çocuklar ne güzel şeyler yapıyorsunuz” diyerek, bürokrasinin boğucu kanallarında yolumuzu açarak, etkinlik için bize mekanını açarak destek olmuş herkese yüzlerce, binlerce kez teşekkür ediyoruz.

Kütüphanesi olan bir adada büyüyecek şimdi çocuklar, bahçesinde koşturacak, şarkı söyleyecek, kitap okuyacak, film izleyecek, oyun oynayacak. Ya da sadece çocuklar değil, biz de bahçesinde koşacağız, şarkı söyleyeceğiz, kitap okuyacağız, oyun oynayacağız.

İşte böyle ve aslında şimdi başlıyor her şey. Ama nasıl büyük bir zevkle, tadını çıkara çıkara… Bu öykü yayılsın her yere, ha bir de üye olalım hemen koşarak, demek oluyor ki koşmaya başlayabiliriz.

Serenad

About 9ada1deniz

Check Also

Küresel ısınma sonucunda İstanbul 3 adaya bölünecek!

Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Levent Kurnaz, küresel ısınmanın olası etkileriyle ilgili konuşurken “İstanbul 3 tane …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir