Üzgünüz, öfkeliyiz, artık yeter!

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayındaki yangının ardından Heybeliadamız bugün bir kez daha yandı! Alınan önlemlere, orman giriş yasaklarına, itfaiye tatbikatlarına, göstermelik kampanyalara rağmen 21 Ağustos 2021 günü tekrar yandık!

Yaşanan yangında itfaiye ve OGM’nin yetersiz hazırlığı yangının büyümesine neden oldu.Adanın yerleşim bölgesine çok yakın, dar bir alanda başlayan yangına yine ilk müdahale yapılamadı. Geçtiğimiz ay boyunca koruma amacıyla Heybeliada’da yangına karşı bekletilen arazöz ve tomalar yangından bir gün önce görev değişikliği nedeniyle adadan ayrılmıştı; adada konuşlu olan itfaiyenin acil müdahale aracı ise uzun süre görünmedi, gelen itfaiye araçları ve arazözler yine bozuk hidrantlardan su çekemedi, hortumlar bağlanamadı, itfaiyeciler ve halk çaresizlik içinde çalılardan yaptıkları süpürgelerle yangının yayılmasını engellemeye çalıştı.

İlk yangın söndürme helikopteri yangından yaklaşık 1 saat, İzmir’den hareket ederek yangın söndürme uçağı ise 2 saat sonra  adaya ulaştı. İstanbul’dan gelen destek itfaiye araçları ve arazözler 2,5 saat sonra adaya varırken bu süre zarfında bir bölümü geçen seneki yangın alanına bitişik yaklaşık 5 hektar orman alanını ve sayısız canlıyı kaybettik. Saat 13.00 sularında başlayan yangın ancak saat 16.00 civarında yangın söndürme uçağının katkısıyla kontrol altına alınabildi. 

Heybeliada’da 3 yıldır peşpeşe çıkan yangınlara rağmen itfaiye ve OGM’nin yetersiz altyapısı ve koordinasyonsuzluğu Heybeliada’yı bir kez daha kaderiyle ve halkın çabalarıyla yürütülen söndürme çalışmalarıyla başbaşa bıraktı. Bugün üç yılda çıkan üçüncü yangında içinde yaşayan canlılarla birlikte onlarca dönüm ormanı kaybettik.

Istanbul’un yanıbaşındaki bir alanda hızlı müdahale planı ve yeterli altyapı-araç yokluğunun acısını bir kez daha çektik.  Şimdi yangın alanını korumak ve doğanın kendisini onarmasına fırsat vermek için çalışacağız, ancak bir kez daha söylüyoruz ve tüm yetkili kurumları göreve çağırıyoruz: Üzgünüz, öfkeliyiz, artık yeter!

21 Ağustos 2021 

Adalar Savunması

 

About 9ada1deniz

Check Also

Küresel ısınma sonucunda İstanbul 3 adaya bölünecek!

Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Levent Kurnaz, küresel ısınmanın olası etkileriyle ilgili konuşurken “İstanbul 3 tane …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ADALAR BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK ENVANTER ÇALIŞMASI