Dünya’nın en kuzeyindeki ada keşfedildi!

Grönland’da örnek toplamak için geçen ay yola çıkan bilim insanları, Dünya’nın en kuzeyindeki kara parçasını buldu.

Araştırma ekibi ilk başta, 1978’de keşfedilen ve şimdiye kadar en kuzeydeki ada olarak bilinen Oodaaq’a ayak bastıklarını düşündü. Ancak bulundukları konumu kontrol eden bilim insanları, Oodaaq’ın yaklaşık 800 metre kuzeybatısında başka bir adada olduklarını gördü. Araştırma ekibinden Morten Rasch, o anları şöyle anlattı: “Oodaaq Adası’na gitmek istemiştik. Bu zorlu koşullarda yaşamaya uyum sağlayan yeni türler aramak için adadan örnek toplamayı düşünmüştük. Küçük bir helikopterde 6 kişiydik.”

Oodaaq’ın konumuna gittiklerinde adayı bulamadıklarını kaydeden Rasch, “Buralarda haritalar pek doğru olmuyor. Bu yüzden adayı aramaya başladık. Heyecan verici birkaç dakikadan sonra her tarafı deniz buzuyla çevrili bitki olmayan çamur, moren ve çakıl dolu adaya indik” dedi: “Keşif gezisinden ve konunu uzmanlarıyla yapılan pek çok tartışmadan sonra, tesadüfen Dünya’nın en kuzeyindeki adayı bulduğumuzu anladık. Niyetimiz yeni bir ada keşfetmek değildi.”

Yaklaşık 60×30 mere büyüklüğünde ve yaklaşık üç metre yüksekliğindeki küçük ada, deniz yatağındaki çamur ve morenden (buzulların hareket etmesinin ardından ortaya çıkan toprak ve kaya parçaları) oluşuyor. Araştırma ekibi adanın isminin Grönlandca “en kuzeydeki ada” anlamına gelen Qeqertaq Avannarleq olmasını istiyor.

 

Independent Türkçe, BBC

https://www.bbc.com/news/world-europe-58362752

https://www.reuters.com/world/europe/greenland-expedition-discover-worlds-northernmost-island-2021-08-27/

About 9ada1deniz

Check Also

Küresel ısınma sonucunda İstanbul 3 adaya bölünecek!

Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Levent Kurnaz, küresel ısınmanın olası etkileriyle ilgili konuşurken “İstanbul 3 tane …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ADALAR BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK ENVANTER ÇALIŞMASI