Ansiklopedilerde Adalar – 9 (Nejat Gülen– Vordonos, Tarih Vakfı İstanbul Ansiklopedisi)

ANSİKLOPEDİLERDE ADALAR (9)

Artık pek de yararlanılmayan ansiklopedilerden “Adalar” maddelerini ve adalarla ilgili diğer maddeleri bu yazı dizisi altında toplayacağız. Bariz yazım hatası dışında yazarın özgün imlası korunacak ve yazıldığı dönemin yazı ruhu bozulmayacaktır. Beşinci yazı da Tarih Vakfının hazırladığı İstanbul Ansiklopedisinden. Maddeyi Nejat Gülen kaleme almış. Deniz altında kaldığı için şanslı bir kayalık.

Melih DALBUDAK, 21/07/2019, Kınalı

 

DÜNDEN BUGÜNE İSTANBUL ANSİKLOPEDİSİ, “VORDONOS ADASI”MADDESİ, 1994

kayip-ada-vordonisi-havadan-gorunumuBostancı ile Kınalıada arasında suyun oldukça sığ olduğu yörede, üzerinde fener bulunan iki kayalıktan Bostancı’ya yakın olanı. Yıldız Kayalığı da denir. Maltepe’ye yakın olanının adı da Dilek Kayalığı’dır.

Eski balıkçılar Yıldız Kayalığı’na Küçük Vordonos, Dilek Kayalığı’na da Büyük Vordonos derlerdi.

Küçük Vordonos’un Bostancı’ya mesafesi 1.500 m’dir, 2 km doğusundaki Büyük Vordonos ile arasındaki su pek sığ olup gemilerin geçmesi olanaksızdır.

Bostancıya yakın olan Küçük Vordonos’un bulunduğu kayalık evvelce üzerinde bir de manastır bulunan küçük bir ada idi ve Vordonos veya Bordonos diye anılırdı.

Denizlerin temiz ve berrak olduğu yıllarda bu fenerin çevresinde, su altındaki eski yapı izlerinin görüldüğü söylenirdi. Yaşamı entrikalarla geçen 858 ve 877’de iki kez patrik seçilen Fotios hayatının son yıllarını Vordonos Adası’ndaki küçük manastırda geçirmiştir.

562567a8f018fb45587dbac3

Çok küçük ve alçak olan bu ada, 10. yy’da şiddetli lodos fırtınalarının etkisi ile sulara karışmış, ada da manastır da yok olmuştur. Bu nedenle bu ada Batmış Vordonos Adası diye de anılır.

NEJAT GÜLENkayip-ada-vordonisi

 

About 9ada1deniz

Check Also

Ansiklopedilerde Adalar – 6 (Hakkı Göktürk – Burgaz Adası Camii, Reşat Ekrem Koçu İstanbul Ansiklopedisi)

ANSİKLOPEDİLERDE ADALAR (6) Artık pek de yararlanılmayan ansiklopedilerden “Adalar” maddelerini ve adalarla ilgili diğer maddeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ADALAR BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK ENVANTER ÇALIŞMASI