Kuşlar varsa, hayat var: Adalar’ın Kuşları ve Göçü

Adalar Savunması Adalar Kuş Gözlem ve Envanter Grubu’nun ilk etkinliği “Kuşlar varsa, hayat var: Adalar’ın Kuşları ve Göçü” sunumu  14 Ağustos Pazar günü Heybeliada’da yapıldı.

İKGT (İstanbul Kuş Gözlemcileri Topluluğu), Trakuş, TEMA gibi çeşitli organizasyonlarda görev alan kuş gözlemcisi Dilek Geçit tarafından yapılan sunumda kuş göç yolları bakımından Adalar’ın önemi, kuşların Ada ekolojisindeki yeri ve Adalar’da bulunan kuş türleri renkli fotoğraf ve video kayıtları eşliğinde Adalılarla paylaşıldı.

 

Adalı kuş gözlemcilerinin ve doğa severlerin ilgi gösterdiği sunumun ilk bölümünde Adalar’ın kuş göç rotaları açısından önemi haritalar ve çeşitli görüntüler eşliğinde katılımcılarla paylaşılırken, kuş göçleri tarihi ve güncel kayıtlar karşılaştırılarak tartışıldı. İkinci bölümde ise Adalar’da yaşayan, üreyen ya da göçen kuşların ayrıntılı bir sunumu yapıldı.d3_DSC3687

Sunumu izlemek üzere etkiniğe katılan doğa dostlarına envanter çalışmasına katılım çağrısıyla devam eden etkinliğin son bölümünde ise Dilek Geçit soruları yanıtladı. Kuş gözemciliğinin ne olduğu, nasıl yapıldığı ve nasıl kayıtlar oluşturulduğuna yönelik soruları yanıtlayan Geçit, kuş gözlemciliğinin bilime ve doğa korumaya olan katkılarının altını çizdi.

a5_DSC3691 e4_DSC3690

 

adalarinkuslari

About 9ada1deniz

Check Also

Üzgünüz, öfkeliyiz, artık yeter!

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayındaki yangının ardından Heybeliadamız bugün bir kez daha yandı! Alınan önlemlere, orman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ADALAR BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK ENVANTER ÇALIŞMASI