Yok artık HavvAda!

Yano Trelo  – Heybeliada

Bizim Heybeli’nin tatlısı delisi, denlisi densizi, huylusu huysuzu meşhurdur da ben böyle delilik görmedim! Şimdi de yapay ada yapacaklarmış, adını da Havvada koyacaklarmış. Yano geldi yüz yaşına, akıl koymadınız başımda…

Hadi tamam işgüzar kaymakamların Kartal’dan Büyükada’ya otoyol kondurma hevesine alıştık. Hatta Adalar arasına köprü kurmak isteyeni, teleferik gereni, kazıklı otoyol çakmak isteyeni de gördü bu gözler, onlara da eyvallah. İnsandır, beşer şaşar. E haydi bir de hafriyatın, inşaat molozunun üstüne spor sahası yapmaya çalışıp hafriyatı hokus pokus bir varız bir yokuzla saklamaya çalışanını da gördük… tamam ama böylesini görmedik.

havvada03.jpg

 Adam hafriyattan, inşaat atığından, Kanal İstanbul acuzesinden kendine ada yapmaya başladı ahali, koş koş gözün aydın Hristos Anesti, cennet bizim Marmaroza iniyor! Az durun, bir kaç sene bekleyin, üç vakte kadar yeni bir adamız daha oluyor! Hem de çok afilli, çok fiyakalı bir ada: HavvADA!

Hadi adına bakıp “Cennetten Havva ana geliyor, Adem baba bu işe ne diyor?” diye soracak edepsizler vardır mutlaka da, sahi nereden geliyor bu ada derseniz onun cevabı kolay. Sakın yanılmayın bizim şu Bostancı tarafındaki Vordonisi battığı denizden çıkmıyor. Havvada, yapılacak çılgınoğlu çılgın Kanal İstanbul projesinin inşaatından çıkacak 1 milyar metreküplük hafriyatın denize doldurulmasından geliyor. El cevap: Karadan al denize dök, inşaat yap, artığıyla denizi doldur al sana Ada! Hem de HavvADA!

 

havvada04.jpg-2Projenin ebesi İnanlar İnşaatı izim Büyükada’ya yapılan kaçak göçek olup da hala yıkılmayan şu Lido kazuletinden tanıyorsunuz zaten. Hah işte onların web sitesinde de ballandırıla ballandırıla anlatılıyor Havvada: “İnanlar İnşaat tarafından geliştirilen, New York’lu Dror tarafından tasarlanan projede Ebenezer Howard’ın Garden City’sinden Buckminster Fuller’ın dev jeodezik kubbesinden etkilenilmiş. 6 adet farklı yükseklikteki, dev kubbenin şekillendirdiği adanın ortasında 3 km uzunluğunda, 1 km çapında bir de vadi bulunuyor.”

Vay anasını jeodezik kubbeli vadili ada! Duy da inanma.. Bu İnanlar iyice takmışlar kafayı adaya, adalara onu anladık. Dememizi bekliyorlar ki ha tamam New York, jeodezik, Dror, Buckminster, Ebenezer falan şahane çok güzel.. Aferin! 

Efendi efendi, sen de toprağa girecen benim gibi efendi, sen kralsın ben Yano’yum, sana saray bana ada. Balık koymadınız denizde moloz moloz diye diye…

 

About 9ada1deniz

Check Also

Üzgünüz, öfkeliyiz, artık yeter!

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayındaki yangının ardından Heybeliadamız bugün bir kez daha yandı! Alınan önlemlere, orman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ADALAR BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK ENVANTER ÇALIŞMASI