tarl’ada

Tarl’ada: Ada Bahçeleri, Bostanları, Kovanları Dayanışma Ağı

Bizim Adalar’da bostanlarımız vardı! Fırınlarımız, ayazmalarımız, çiçek ve meyve bahçelerimiz, kovanlarımız, değirmenlerimiz, küçük çiftliklerimiz, kümeslerimiz, koyunlarımız, ineklerimiz vardı. Çok eskiden eskiden su içerdi testiden değil, kısa zaman öncesine kadar vardı. Nostalji olsun diye anlatmıyoruz. Kırık dökük, bazen harabe, bazen yok olmanın eşiğinde olsa da var. Hala kırık dökük bahçelerimiz var, kapısının önündeki saksıda domates yetiştiren, bahçesinde salatalık, biber, enginar, çilek eken var, mahalle arasında tavuk yetiştirenler, orman kıyısında arıcılık yapanlar var. Hala evlerde toplanıp eski fırınlarda imece usülü ekmek yapanlarımız var. Elimizden geldiği, bildiğimiz, gördüğümüz anladığımız kadarını yapıyoruz.

Şimdi de komşular, adalılar, adada yaşayanlar arasında ortaklık ve paylaşımla tohum, fide ve ürün takası yapmak, bahçelerimizi birlikte ekmek, birlikte ekip birlikte hasat etmek, paylaşmak, hangi bahçede ne var, Adada ne var ne yok bilmek, meyve ağaçlarıyla ilgilenmek, dalında çürümeye bırakılan meyveleri toplamak, çocuklarımızla paylaşmak, boş arsaları, Adayı, Adalarımızın toprağını geri kazanmak istiyoruz.

Her geçen gün bir parçası işgal edilen, para ekonomisine dahil edilen, kıyısı, denizi, ormanı, toprağı satışa çıkarılan, kiralanan, “parasız girilemeyen!” alanları giderek artan Adalarımızı geri kazanmak, gerçekten bizim kılmak için bir adım daha atalım istiyoruz.
Yoksullukla mücadelede dayanışmayı, hazır gıdaya karşı organik ürünü, market sebzesine karşı bahçe sebzesini, endüstriyel işgale karşı ada bitkilerini desteklemek istiyoruz. Kendine yeten bir ada ekonomisine doğru bir adım atalım diliyoruz. Toprakla, doğayla, meyveyle, sebzeyle, arıyla, çiçekle karşılıksız alışverişe girmek, bilmeyenin toprağı öğrenmesini, bilenin bilmeyene anlatmasını, öğrendiğini paylaşmasını istiyoruz.

tarladaMedHepsinden daha çok ekemediğinde yardıma çağıracak birilerinin olmasını, ne ekeceğini bilemediğinde bilecek birilerinin olmasını, yiyemediğinde paylaşacakların olmasını, toplayamadığında toplayacakların olmasını istiyoruz.

Yaz kış kendi bahçelerimizin toprağına ve sebzesine meyvesine erişmek, dostluk, paylaşma, dayanışma ve neşe istiyoruz.

Parklardan bahçelere, bahçelerden sofralara uzanan bu yolda tohum, fide, ürün, meyve, sebze takası ve paylaşımı için Heybeliada’da başladık, diğer Adalardan ve İstanbul’dan da geçen bir yol olsun.. Adı da “Ada Bahçeleri, Bostanları, Kovanları Dayanışma Ağı” olsun…

Tüm paylaşımlarınız ve soracaklarınız için,

Mail: 9ada1deniz@gmail.com, adalarsavunmasi@gmail.com

About 9ada1deniz

Check Also

Sayfiye’den turistikleştirmeye İstanbul Adaları- II

Ömer Süvari- Heybeliada İstanbul Adaları’nın en büyükleri Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada sayfiyeden turistikleştirmeye doğru …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir