Adalar’a Ses Ol!

Merhaba!

Bir süre önce sosyolog, yazılımcı, tasarımcı, medya sanatçısı ve İstanbul Adalar ilçesinde yaşayan aktivistlerden oluşan gönüllü bir ekiple birlikte adalara dair sorunları ve yaşam çeşitliliğini konu edinen bir görünürlülük kampanyası hayata geçirmeye karar verdik. İstanbul ili dahilindeki yerleşime açık olan tüm adalar, onların mahalleleri olan Yassı, Sivri, Tavşan ve Kaşık Adaları ve bu adaları çevreleyen Marmara Denizi ile ilişkili çesitli canlı ve cansız varlıklara ait (temsili olmayı hedeflemeyen) bir ses datası oluşturarak adalar hayatına dair farklı paydaşların – ortakların- çeşitliliğini ve sorunlarını görünür hale getirmeyi hedefliyoruz.

Herkesin katılımına, kullanımına, farklı işler üretmesine açık olarak oluşturulacak ses datası ile adalardaki sorunlara ve taleplere dair :

  1. web üzerinde bir dijital ses haritası
  2. tematik bir analiz ve kampanya tasarım çalışması,
  3. şehrin farklı yerlerinde açılan kampanya masalarında sergilenecek bir ses enstalasyonu

gerçekleştirmek öncelikli hedeflerimiz arasında. İlerleyen süreçte sitemizi benzer ses ol kampanyaları yürütmek isteyen farklı aktivistlere de açarak, farklı meseleleri ortaklaştırabileceğimiz bir platform, forum alanı haline getirmeyi planlıyoruz.

Sitemizdeki yazılım ve tasarım çalışmaları devam ederken, sizleri çalışmamıza katılmaya, adalara ses olmaya davet ediyoruz. Sitemizdeki ‘ses ekle’ sayfasından siz de ses yükleyebilirsiniz.  Ses eklemek için sayfadaki işaret imini ses dosyasını yükleyeceğiniz noktaya taşıyarak tutturun. Daha sonra haritanın altındaki formu doldurarak 2-3 dakikalik mp3 formatında kaydedilmiş sadece size ait olan ses dosyanızı sisteme yükleyebilirsiniz. Teşekkürler!

Her türlü sorunuz ya da ekibe katılım için bize info@sesol.org’dan ulaşabilirsiniz.

adalarasesol

 

Neler yükleyebiliriz derseniz size birkaç fikir sunalım:

  • Adalar dair duyulsun istediğiniz herhangi bir ses – anılarınız, talepleriniz. Adalarda yaşayanlar, adalardan gelip geçenler kim?
  • Mesela haritada Heybeliada Sanatoryum’un olduğu alanda bir çok noktada rüzgar, kuş, nefes, türlü orman sesleri, buraya dair anılar, adalının Sanatoryum’a dair talebi, ihale sesi, hastane sesi gibi bir çok 2-3 dakikalik mp3 formatında kaydedilmiş sesler.
  • Çocukların ada algılarını konu edinen sesler.
  • Marmara Denizi üzerinde su altı sesi, vapur sesi, vapur kalabalığı sesi, keyif sesi, adalıların ulaşıma dair derdini anlatan sesler ve benzeri.
  • Ada sokaklarında duyduğumuz her dilde kayıt yapılabilir.

 

Telif Hakkı:

Sesler sisteme yüklendiğinde Alıntı-LisansDevam CC BY-SA Creative Commons lisansı ile teliflenir. Ayrıntılı bilgi için: https://creativecommons.org/licenses/

“Bu lisans eseri kullanan kişilere kendi eselerini de aynı lisanla lisansladıkları sürece, karıştırma, ince ayar yapma, ve üzerine çalışma hakkı verir. Bu lisans genelikle “copyleft”ten bağımsız ve açık erişim yazılım lisansları ile karşılaştırılır. Wikipedia bu lisansı kullanmaktadır ve Wikipedia gibi içeriklerden ya da benzerlerinden yararlanan eserler için önerilmektedir.”

Adalarda yürütülmüş ve devam eden diğer kampanya ve gündemler için:

https://www.facebook.com/adalarsavunmasi?fref=ts

http://heybeliadaforumu.tumblr.com/

http://adalarsavunmasi.tumblr.com/

https://dokuzadabirdeniz.com/

About 9ada1deniz

Check Also

Mahkeme Adalar’ı ‘bozacak’ yapılaşmaya ‘dur’ dedi.

Adalar’da pandemi döneminde hızlanan inşaat furyasının önünü açan “Geçiş Dönemi Yapılaşma Koşulları” uygulaması Mimarlar Odası …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir