Sivriada’da doğaya ve tarihe karşı suç işleniyor…

Sivriada’da Mesa Holding tarafından başlatılan hukuksuz ve gözükara yıkım girişimi, doğa ve yaşam savunucularının müdahalesi sonucunda Müzeler Müdürlüğünün ve belediye yetkililerinin çabalarıyla durdurma kararının tebliğ edilmesine rağmen devam ediyor.

Gözlerden çok uzak bir noktada çalışmanın verdiği özgüvenle ve hükümetle kurduğu yakın ilişkilere dayanarak alenen suç işlemeyi, doğa ve tarih katliamı yapmayı göze alan Mesa Holding ve ortakları durdurma kararına ve mahkeme sürecinin devam etmesin rağmen suç işlemeye devam ediyor.

Konula ilgili bir basın açıklaması yayınlayan Adalar Savunması, MESA Holding’in Sivriada’da işlediği suçları bir açıklama yayınlayarak kamuoyuna duyurdu.

15. 10. 2018

Basına ve Kamuoyu’na

Sivriada’da Mesa Holding ve TOBB tarafından başlatılan yasa, hukuk, doğa, koruma, bilim, tarih, arkeolojik eser tanımadan yürütülen hukuksuz ve gözü kara yıkım girişimi devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda doğa ve yaşam savunucularının müdahalesi sonucunda müzeler müdürlüğünün ve belediye yetkililerinin çabalarıyla durdurulan şantiye kurma girişimi geçtiğimiz hafta yeniden başladı. Bizans dönemine ait tarihi eserler, antik liman-mendirek ve taşocağı bölgesi  dozerler ve delici makinalarla yok edilmeye başlandı. 

Gözlerden uzak bir noktada çalışmanın verdiği özgüvenle, ellerinde hiç bir çalışma ruhsatı olmamasına rağmen doğal ve tarihi sit alanı olan bir bölgeye girerek inşaata başlayan ve “Siz hukuki sürecinize, devam edin, biz yukarıdan sözlü izin aldık” diyebilecek kadar kurduğu yakın ilişkilere güvenerek suç işlemeyi göze alan Mesa Holding ve TOBB, tıpkı Yassıada gibi Sivrada’yı da yoketmeye başladı. 

“Yassıada’yı bitirmek için oradaki şantiyeyi buraya taşıyoruz” gibi bir gerekçeyle Mesa Holding tarafından başlatılan işgal ve inşaat girişimi müzeler müdürlüğünün ve Adalar Belediyesi’nin uyarılarına ve suç duyurularına rağmen halen devam ederken durdurma kararları uygulanmıyor.

Binlerce kuş ve balığın ürediği, İstanbul’un artık yok olan mercan ve gorgon yataklarının son örneklerinin bulunduğu, Bizans döneminden arkeolojik değerler barındıran ve özel bir bitki örtüsüyle gelecek kuşaklara aktarılması gereken bir kıyı ve ada ekosistemine sahip olan Sivriada, deniz, hava  ve iklim şartları nedeniyle kullanılması imkansız bir kongre merkezi, kafe, restoran, otel, seyir terası, otopark, heliport için yokediliyor! 

Bu büyük doğa, tarih ve kent suçu karşısında tüm Adalar ve İstanbul kamuoyunu doğal ve tarihi nitelikleriyle kilit önemdeki Sivriada’daki bu inşaatı durdurmak için yürütülen girişimlere destek olmaya, yürütülen yıkımı tüm yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası kamuoyuna duyurarak engelleme girişimlerine destek olmaya çağırıyoruz… 15 Ekim 2018

 

 

About 9ada1deniz

Check Also

Üzgünüz, öfkeliyiz, artık yeter!

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayındaki yangının ardından Heybeliadamız bugün bir kez daha yandı! Alınan önlemlere, orman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir