Yassıada Yalanları!

dmeysqjx4aanuxp-2Hürriyet Gazetesi yazarı Vahap Munyar,  gazetenin 3 ve 4 Eylül 2008 tarihli nüshalarında “İşte Yeni Yassıada” ve Yassıada’da Bizans Kalıntıları Canlanacak” başlıklarını taşıyan basın gezisi süsü verilmiş iki ısmarlama haberle hepimizin karşısına çıktı. Projeyi yürüten TOBB, GTİ ve MESA temsilcilerinin gezi sırasında “bilgi” verdiği Vahap Munyar, fotoğrafçı Sebati Karakurt’un fotoğraflarıyla süslenen Yassıada Yalanları’nda çıtayı yükseltti.

Haberde Yassıada projesinin “çevre, tarih ve kültür dostu niteliği” vurgulanırken gazeteciliğin Türkiye’de geldiği son nokta da bir kez daha anlaşılmış oldu. Böylece  Yassıada projelerinin ilk kez gündeme geldiği 2000’li yıllarda Savaş Ay’ın yaptığı Yassıada ve Sivriada’yı kötüleyen haberleri, “Yassıada Demokrasi Adası Olsun” kampanyasını parlatmayı görev edinen ve şimdilerde FETÖ yayını olarak nitelenen geçmişin Zaman Gazetesi haberlerini bir kez daha hatırladık.

Vahap Munyar’ın Hürriyet Gazetesi’ndeki şirket yetkililerinin ağzından konuşan yalanlar ve kandırmacalarla süslü haberlerine ilişkin olarak Adalar Savunması twitter hesabından “Hürriyet’teki Yassıada Yalanları” başlıklı notlar yayınladı ve gazeteyi protesto etti. Yayınlanan notlar şu şekilde:

Yassıada Yalanları-1. Hürriyet’in Yassıada haberinde iddia edildiği gibi inşaat öncesinde adada 50 köpek bulunmuyordu. Ancak adada binlerce kuş yuvası, yüzlerce ağaç, zengin bir maki ekosistemi, mercanlar ve balık yuvaları vardı. Artık hiç biri yok!

Yassıada Yalanları-2. Ada’da sadece 125 odalı otel olacak. Yalan! Yassıada’ya 78 adet 2 kişilik oda, 39 adet 4 kişilik suit, 6 tane 2 kişilik süit, 125 adet 328 yataklı oda ve çok sayıda beton bungalovlarla bir turistik tesis yapılıyor..

Yassıada Yalanları -3. Menderes ve arkadaşlarının anısı için yapılan (!) Yassıada tesislerinde ayrıca 500 kişilik 1. sınıf, 450 kişilik 2. sınıf alakart lokanta, 190 kişilik pasta salonu, 100 kişilik bar, 75 kişlik kafeterya, 100 kişilik gece kulübü, 2’şer yoga, masaj ve kuaför salonu da var!

Yassıada Yalanları -4. Yassıada inşaatı için 50 şirket listeledik, sonra 10’a indirdik ardından ihale yaptık. Yalan! Yassıada projesi doğrudan Cumhurbaşkanı tarafından görevlendirilen TOBB tarafından yönetildi. TOBB, bağlı şirketi Gümrük ve Turizm İşletmeleri-GTİ tarafından bir operasyonla ana yüklenici olarak MESA’ya taşere edildi.

Yassıada Yalanları -5. Yassıada projesinde bugüne kadar sık sık müşavir şirketler, proje danışmanları değişti. Projeye başlayan mimarlık ofisleri ve müşavir şirketler artık yok. Ada yüzölçümünü bile yanlış hesaplayan “uzmanlar’ın çizimleri değişti, statik hesaplar yanlış yapıldı, dolgular sonucu adanın ölçüleri değişti. Yassıada projeye uyduruldu!

Yassıada Yalanları -6. Yassıada projesi 500 milyon lirayı bulacak gibi görünüyor! YALAN. Sürekli revize edilen projede hiç bir mali-idari denetim bulunmuyor. Proje maliyetinin iki ada için 300 milyon USD seviyesine çıktığı, ödemelerin aksadığı, inşaatların zaman zaman durduğu, bütçenin sürekli yenilendiği biliniyor.

Yassıada Yalanları -7. Yassıada’da sadece maki örtüsü bulunuyordu! Yassıada diğer Adalar gibi doğal sit alanıydı. Maki denilerek küçümsenen ekosistem Adalar’ın ve Akdeniz’in zengin ve doğal bitki örtüsüdür. Yassıada diğer Adalar gibi inşaatlar öncesinde zengin bir doğal yaşamın, canlı bir ada ekosisteminin ev sahibiydi. Diğer İstanbul Adaları’nda insan ve turizm baskısı nedeniyle kaybettiğimiz birçok canlı türü Yassıada’da yeniden üreme şansı buluyordu.

Yassıada Yalanları -8. “Sivriada’ya da kongre merkezi yapılacak. Ancak, orası için aleyhte açılmış 4 dava devam ediyor.” Evet davalar devam ediyor ve bir bölümü inşaat yapmanıza engel oldu! Ama aynı davalar Yassıada için de devam ediyor! Davalar sürerken Yassıada’yı, aleyhte karar veren mahkeme heyetlerini görevden aldınız, Yassıada’yı yokettiniz!

Yassıada Yalanları -9 “Menderes’in kaldığı odayı gördük…” Rüya görmüşsünüz! Menderes ve arkadaşlarının kaldığı odalar da, yargılamanın yapıldığı spor salonu da tamamen yıkıldı ve yerine yenileri yapıldı/yapılıyor! Adada Bizans kalıntıları da dahil olmak üzere tüm tarihi tescilli eserler yıkıldı!

Yassıada Yalanları 10. “Yassıada’da Bizans kalıntıları canlanacak” Yalan!Adamız defalarca dinamitlendi, Bizans dehlizlerine vinçler girdi, binlerce yıllık Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet tarihi yok edildi.

Yassıada Yalanları -11. Yassıada’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aracılığıyla 1/1000 ölçekli planlar hazırlanan projeye göre 2015 yılından bu yana süreki değiştirildi. Kıyılardaki mercan yatakları üzerine deniz dolguları ve dinamitleme yapıldı. Balık yuvaları yokedildi ve liman bölgesi genişletildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın adadaki deniz dolgularını arttıran  1/1000 Yassıada plan revizyonunun gerekçesi, “Savanora yatının yanaşabileceği büyüklükte bir limana ihtiyaç duyulması” olarak açıklanmıştı. Şehircilik tarihinde eşine benzerine rastlanmayan bu açıklama hiç yoktan iyiydi, çünkü 200 kişilik olması planlanan caminin önce 500 sonra 1200 kişiye çıkarılmasının nedeni bile henüz açıklanmadı!

SONUÇ: Bugün Yassıada tarihte eşi görülmemiş bir doğal yaşam, tarih, kültür ve bellek mekanı katliamı sonucunda yok edildi. Adadaki doğal yaşam da, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminin mirası da, Menderes yargılamalarının izleri de yokedildi. Yassıada kendisine yeni bir simgesel bellek mekanı yaratmak isteyenler tarafından  bir tiyatro sahnesine dönüştürüldü.

 

Hürriyet’teki haber linkleri:

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/vahap-munyar/iste-yeni-yassiada-40943763

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/vahap-munyar/yassiadada-bizans-kalintilari-canlanacak-40944436

About 9ada1deniz

Check Also

Üzgünüz, öfkeliyiz, artık yeter!

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayındaki yangının ardından Heybeliadamız bugün bir kez daha yandı! Alınan önlemlere, orman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ADALAR BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK ENVANTER ÇALIŞMASI