Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50651 Library:50562 in /home/dc36hogmo8ua/public_html/dokuzadabirdeniz.com/wp-includes/wp-db.php on line 1653
Bozcaada’da sökülen gemiden geriye asbest kaldı! – Deniz, Ada, Özgürlük

Bozcaada’da sökülen gemiden geriye asbest kaldı!

Özer Akdemir  

2014 tarihinde Bozcaada’nın Beylik Koyu’nda karaya oturan ‘Mercy Cod (NIL-K)’ isimli kuru yük gemisi tüm uyarılara rağmen denizin içinde söküldü. “Asbest yok” raporu olduğu söylenen ve Bozcaada Kaymakamı’nın öncülüğünü yaptığı bir törenle sökülen gemiden geride kalan parçalarda yapılan incelemelerde ise asbest tespit edildi.

KOYDA ASBEST ÖLÇÜMLERİ YAPILDI

1978 yapımı geminin büyük olasılıkla asbest içerdiğini ileri süren Bozcaada Forum üyeleri geminin asbest ölçümü yapılmadan ve gerekli önlemler alınmadan sökümüne karşı çıkmışlardı. Forum üyelerinin ilgili yerlere verdikleri gemi sökümünün durdurulmasına dönük dilekçeler bir işe yaramazken, gemi kısa sürede sökülmüştü.

Geminin sökülmüş olmasına rağmen asbestin çevreye yayılıp yayılmadığı tartışmalarının sürmesi üzerine Bozcaada Belediyesi ve Asbest Söküm Uzmanları Derneği asbest konusunda Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığına akredite olan üç firmayı davet ederek bölgenin denizinde, karada ve havada asbest ölçümleri yaptırdı. 21 Temmuz tarihinde yapılan ölçümlere Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Bilimleri Bölümü emekli öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Enver Yaser Küçükgül ve asbestle ilgili uluslararası bir STK olan Asbest Hastalığa Bilinçlendirme Organizasyonu (ADAO) temsilcisi Sinem Kankotan gözlemci olarak katıldılar.

‘ASBEST TESPİT EDİLDİ’

Numunelerin alan firmalardan Vonka Asbest Laboratuvarı ölçüm sonuçları ile ilgili verilerin bir kısmı bugün Bozcaada Belediyesi ve Asbest Söküm Uzmanları Derneği (ASUD) ile paylaştı. Ölçüm sonuçları ile ilgili görüştüğümüz ASUD Başkanı Cafer Fidan gemiden kalan parçalar üzerinde yapılan ölçümlerde dört numunede asbest tespit edildiğini açıkladı. Geminin sökülüp götürüldükten sonra alanda ölçüm çalışmaları yapılabildiğini aktaran Fidan, “Geminin yalıtım malzemelerinde falan bir şey yoktu. İnşaat ve gemi atığı olarak düşündüğümüz şeylerden örnek aldık. Bu aldığımız numunelerden 4 ünde asbest tespit ettik. Zemin karosu olan marleylerde asbest çıktı. Diğer numunelerde tespit edilemedi, marleyin yapısı gereği bağlayıcı bir özelliği olduğu için çıktı diye düşünüyoruz” dedi.

114978‘ASBEST YOK’ RAPORU KAYIP!

Asbest envanterinin gemi orada iken yapılması gerektiğini ifade eden Fidan, “Gemi sökülmeden önce “asbest yoktur” diye bir raporun verildiği belirtiliyor ama o rapor da yok elimizde. Ne şekilde yapıldığı, nereden numune alındığı ile ilgili kimse bize rapor sunamadı” dedi. Ortada bir asbest maruziyeti olduğunu belirten Fidan, asbest saçılımının özellikle söküm çalışmaları sırasında olabileceğini dile getirdi.

‘KARANTİNAYA GEREK YOK’ DEDİ AMA…

Fidan, “Şimdi bir iki gün içerisinde oranın temizlenmesi, o parçaların oradan alınması büyük oranda temizler. Ortada halkı paniğe sevk edecek, karantinayı gerektirecek bir durum yok” dedi. Ancak Fidan havada yapılan ölçümlerde asbest tespit edilememesine rağmen sulardaki ölçümlerle ilgili asbest laboratuvarının kendilerine şu ana kadar herhangi bir sonuç bildirmediğini de ifade etti. Fidan, sulardaki asbest sonuçları ile ilgili, “bugün yarın bildirirler sanırım” dedi.114978

KARANTİNA GEREKEBİLİR

Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Bilimleri Bölümü emekli öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Enver Yaser, koyun ve arkasındaki karasal kısmın koruma altına alınması gerektiğini söyledi. Küçükgül, “Bozcaada Kaymakamı tarafından şenliklerle sökümü yapılan gemi meselesi dünyada rastlanmamış bir şey. Aynı zamanda çevre sorunlarına nasıl baktığımızı da gösteriyor” dedi.

‘BAKANLIĞA SORMAMIZ PROSEDÜR GEREĞİ’

Asbest ölçümlerini yapan Vonka Şirketi temsilcisi Kenan Yıldız ise ölçüm sonuçları ile ilgili bilgiyi prosedür gereği bakanlığa vermek durumunda olduklarını söyledi. Yıldız, aynı olayın Ankara Havagazı fabrikasında yaşandığını, bir firmanın raporunda asbest çıkmasına rağmen bakanlığa bilgi vermeden açıklama yaptığı için yargıda kaybettiğini ifade etti.

Bozcaada Belediyesi ve Asbest Söküm Uzmanları Derneğinin kendilerini davet etmesine rağmen hiçbir ücret almadıklarını belirten Yıldız, “Biz oraya kamuoyu yararına diye, kendi olanaklarımızla gittik, tüm harcamaları kendi cebimizden yaptık” dedi.

ESAS ASBESTLİ PARÇALAR ORTADA YOK!

Kenan Yıldız, sulardaki asbest ölçümlerini başka bir laboratuarın yaptığını belirterek; “Bakanlığa sorup, bakanlığa göre bir açıklama yapmış değiliz. Orada asbest tespit etmemiz bile önemli bizce. Önemli olan o gemide asbest olduğu gerçeği. Burada asıl dikkat edilmesi gereken konu şu; birincisi o gemide asbest envanteri denilen bir rapor, böyle bir çalışma yapılmamış demektir. Gemide esas asbest boru izolasyonlarında, kaplamalarda olur. Esas büyük tehlike buradaydı. Sahilde bulmuş olduğumuz parçalar çok büyük tehlike arz etmiyor halk için. Gemi sökülürken onlar ne oldu? Sadece insanlar değil o bölgede yaşayan tüm canlılara tehlikeliydi. Ekosistem tehlikedeydi. Biz orada samanlıkta iğne aradık. Kumların içindeki parçalardan bulduk ve o parçalarda asbest tespit ettik. Önemli olan şu andan sonra böyle bir şeye izin vermemek”.

Öte yandan İzmir Milletvekili Murat Bakan, Evrensel’in gündeme taşıdığı Bozcaada’da denizin içinde sökülen asbestli gemiyi TBMM’ye taşıdı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istediği yazılı soru önergesinde Bakan, Bozcaada’nın Beylik Koyu’nda 2014 yılında karaya oturan ‘Mercy Cod (NIL-K)’ isimli kuru yük gemisi tüm uyarılara rağmen denizin içinde söküldüğünü anımsatarak, bu söküm işleminin Bozcaada Kaymakamının öncülüğünü yaptığı bir törenle gerçekleştirildiğine vurgu yaptı. Gemi sökülmeden önce “asbest yoktur” içerikli bir rapor hazırlandığını belirten Bakan, gemiden geride kalan parçalarda geçtiğimiz günlerde yapılan incelemelerde asbest tespit edildiğini ifade etti.

Bakan önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi;

  1. ‘Mercy Cod (NIL-K)’ isimli kuru yük gemisi sökülmeden önce, çevreye ve canlı yaşamına yönelik tehdit oluşturup oluşturmayacağına dair bilimsel çalışma yapılmış mıdır? Yapıldıysa raporun detayları nedir? Yapılmadıysa neden yapılmamıştır?
  2. Asbest Söküm Uzmanları Derneği (ASUD) yetkilisi, gemi sökülmeden önce alındığı söylenen ‘asbest yoktur’ raporunun olmadığını ifade etmiştir. Söz konusu geminin ‘asbest yoktur’ raporu var mıdır? Varsa nerededir ve neden paylaşılmamaktadır? Yoksa, böyle bir rapor olmamasına rağmen gemi sökümü neden yapılmıştır?
  3. Bakanlığınız, gemi sökümü tamamlandıktan sonra, sökümün yapıldığı bölgede (karada, denizde ve havada) çevreye ve canlı yaşamına yönelik bir tehdit olup olmadığını denetlemiş midir? Denetlemediyse hangi gerekçeyle denetlememiştir? Denetlediyse, denetim sonucu hazırladığı raporun detayları nedir?
  4.  Sökümü yapılan geminin parçaları nerededir?
  5. Gemi sökümü sonrası yapılan incelemelerde bölgede çevreyi ve canlı yaşamını tehdit eden asbest tespit edilmiştir. Söküm için izin veren ve sökümü yapanlar hakkında yasal işlem başlatılacak mıdır?
  6. Sökümün yapıldığı bölgedeki çevre ve canlı yaşamını tehdit eden etkenlerin belirlenerek bölgenin temizlenmesi için neler yapılacaktır?

https://www.evrensel.net/haber/358144/bozcaadada-sokulen-asbestli-gemi-tbmmye-tasindi

About 9ada1deniz

Check Also

Üzgünüz, öfkeliyiz, artık yeter!

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayındaki yangının ardından Heybeliadamız bugün bir kez daha yandı! Alınan önlemlere, orman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir