Bozcaada’nın en bakir koyları ihaleye çıkarıldı!

Bakanlığın Bozcaada planları tam gaz

 

Rıfat Doğan (Diken-13.11.2016)

‘Çanakkale-Balıkesir Çevre Düzeni Planı’yla Bozcaada’nın bakir koylarını yapılaşmaya açmak isteyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, son olarak Sulubahçe Koyu’nu ihaleye çıkardı. Koyda günübirlik tesislerin yapılması öngörülüyor.

 

Bakanlığın, Bozcaada’nın bakir koylarından Sulubahçe’yle ilgili duyurduğu ihale ilanına göre günübirlik alanı içerisinde bir adet altı metrekarelik büfe, birer adet erkek/kadın duş, tuvalet, soyunma kabini, şemsiye ve şezlong alanının yer aldığı, toplam 7 bin 451 metrekarelik alanda günübirlik tesisler yapılarak üç yıl süreyle işletilecek.

Teklif usulü 22 Kasım saat 10.00’da Ankara’da yapılacak ihalenin muhammen bedeli 227 bin 200 lira olarak belirlendi.

sulubahce

Tepkiler üzerine Beylik Koyu’nda proje iptal

Daha önce Çanakkale-Balıkesir 1/100 bin ölçekli çevre düzeni planıyla adanın bakir koylarında villa ve lüks konut yapılmasının önünü açan bakanlık, adanın başka bir koyu olan Beylik Koyu’nu da ihaleye çıkarmış ve bakanlık çalışan bir memura ihaleyi vermişti.

Ada halkının tepkileri üzerine ihale iptal edilmişti.

Başkan Yılmaz: İhale iptal edilmeli

Konuyu Diken’e değerlendiren Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz şunları söyledi: “Yalnız bu koyla kalmayacak, diğer koyları da aynı tehlike bekliyor. 2 Mayıs 2013’te çıkan yönetmelikle, doğal SİT alanlarında kıyı kenar çizgisiyle kıyı arasında kalan koyların kullanım hakkı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredildi. Biliyorsunuz Beylik Koyu bu yönetmeliğe bağlı olarak ihale edilmiş ancak ada halkının ve yerel yönetiminin tepkisi sonucu iptal edilmişti. Bu yönetmelik orada durduğu sürece Bozcaada için aynı tehlike devam edecek. Ada halkı ve belediyenin bir fikri olmadan tepeden inme bir şekilde yapılan bir işlem ve biz bu ihaleyi ilan.gov.tr’den araştırmalarımızla bulduk. Hiç kimseye haber verilmeden yapılıyor.”

Belediye olarak bütün koyların işletmeye açılmadan korunması için meclis kararıyla belediye tahsisi yönünde karar aldıklarını ancak bu kararın bakanlık tarafından görmezden gelindiğini aktaran Yılmaz “Kararı tekrar bakanlığa göndereceğiz. Sonuç olarak biz bu koyların bakir haliyle kalmasını ve ihale sürecinin durdurulmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

Bozcaada Forumu’ndan Fırat Tunabay da, söz konusu ihalenin adanın doğal yapısı ve yaşamına katkısı olmadığını belirterek, özel şahıslara koyları işletme hakkı veren ve ada halkını yok sayan ‘tepeden inmeci’ bu ihalenin iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

Sulubahçe’de ağaçlar kesildi, mesire yeri yapıldı

 

Son dönemlerin tartışma konusu olan ve doğal güzelliğiyle bilinen Bozcaada’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın planı dışında başka bir dizi gelişme de tehdit oluşturuyor.

Sulubahçe ormanlık alanının Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından özel bir şahsa ihale edilmesiyle yapılan mesire alanı için adalılar, alana ruhsat verilmemesi için Bozcaada belediyesine dilekçe sundu.

About 9ada1deniz

Check Also

Plan mı, Geçiş Dönemi mi: Adalar’da Geçiş dönemi yapılaşma koşulları yeniden gündemde!

İmar Barışı’ndan sonra Adalar için büyük bir tehlike 12 yıllık bir aradan sonra yeniden gündeme geldi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ADALAR BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK ENVANTER ÇALIŞMASI