Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50651 Library:50562 in /home/dc36hogmo8ua/public_html/dokuzadabirdeniz.com/wp-includes/wp-db.php on line 1653
Yasadışı av, denizi bitirdi… – Deniz, Ada, Özgürlük

Yasadışı av, denizi bitirdi…

16/02/2016 (Diken)

Av sezonunun bitimine 58 gün kala balık fiyatları el yakıyor. Uzmanlara göre son yılların en verimsiz sezonu yaşanıyor. Sebep: Yasadışı balıkçılığın denizleri tüketmesi.

1 Eylül 2015’te denize açılan balıkçılar ve teknelerin yolunu gözleyen tüketiciler, 228 gün boyunca tezgahları şenlendirecek bir av sezonu bekliyordu. Ancak yıllardır devam eden ‘aşırı avlanma’ büyük bir hayal kırıklığı yaşanmasına neden oldu.

Hamsi, istavrit, uskumru, palamut, lüfer, barbun, mezgit gibi pek çok balık türü bu sezon tezgâhlarda pek yer alamadı.

Denizler tükeniyor

Milliyet’ten Gökhan Karakaş’ın haberine göre av sezonunu değerlendiren İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Avlanma Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Saadet Karakulak, “Balıkçılığın bu yıl düşmesinin ilk nedeni aşırı avcılık ve yüksek balıkçılık kapasitesi. Av araçlarının seçici olmaması, yasadışı, kayıtdışı ve düzenlenemeyen avcılık denizlerimizi tüketiyor” dedi.

Karakulak’a göre tüketici küçük boy ve yasak türleri satın almamalı, tezgâhta, markette, restoranda deniz ürününün yasal boylarda ve doğru yöntemlerle avlanıp avlanmadığı sorgulanmalı.

Fiyatlar cep yakıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinde yayınlanan listeye göre toptan alımda buzhane hamsisi 15 TL’den, kılıç balığı 25 TL’den, Akdeniz lüferi 25 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor (kilogram bazında).

tezgah

link: http://www.diken.com.tr/bereketsiz-sezonun-nedeni-asiri-avcilik/

About 9ada1deniz

Check Also

Mahkeme Adalar’ı ‘bozacak’ yapılaşmaya ‘dur’ dedi.

Adalar’da pandemi döneminde hızlanan inşaat furyasının önünü açan “Geçiş Dönemi Yapılaşma Koşulları” uygulaması Mimarlar Odası …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir