Home / turizm / Tayland mercan kayalıkları tahrip oluyor diye adalarını turizme kapatıyor
half-day-tour_8_img_listing

Tayland mercan kayalıkları tahrip oluyor diye adalarını turizme kapatıyor

İki hafta önce doğayı korumak için Koh Tachai adasını turizme kapatan Tayland, şimdi de Phuket sahillerindeki Koh Khai Nok, Koh Khai Nui ve Koh Khai Nai adalarını turizme kapattı. Kapatma sebebi olarak aşırı turist yoğunluğunun adalardaki doğayı özellikle de denizin dibindeki mercan kayalıklarını tahrip ettiği belirtildi.

Ersin Arslan’ın DHA’da yer alan haberine göre Tayland Ulusal Parklar müdürü Reungsak Theekasuk bilinçsiz turistler nedeniyle mercan kayalıklarının olumsuz etkilendiğini belirterek, ”Turistler dalış yaptıkları zaman mercan kayalıklarına dokunup, üzerlerine basıyorlar. Bu bölgelerin turistlerin ziyaretine kapatılması ile mercan kayalıklarının doğal yoldan kendini toparlamasını amaçlıyoruz. Tehlike henüz geçmiş olmadığından bölgedeki doğa ve mercan kayalıklarını korumaya devam etmeliyiz” diye konuştu.

THAILAND_SCUBA_DIVING_ADV21_15_21022016_620_411_100Günde yaklaşık 60 dalış teknesinin ziyaret ettiği adalardaki mercan kayalıklarının doğal olmayan çevre etkenleri nedeniyle renklerini kaybettikleri bunun da mercan kayalıklarının dış etkenlere daha da duyarlı hale geldiği belirtildi.

17_big

About 9ada1deniz

Check Also

imag0216

Turizm bitti, bu biten şeye dikkatlice bakalım mı?

Ethem Özgüven / Cumhuriyet (25.12.2016) Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doç. Dr Ethem Özgüven gün ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir