Nihayet! Adalar’da 24 saat deniz ulaşımı başladı…

Adalar’da yaşayanların uzun yıllardır talep ettiği, gerçekleştirilmesi için çeşitli kampanyalar ve eylemler düzenlediği İstanbul’a 24 saat ulaşım imkanı ve vapur seferlerinin arttırılması talebi nihayet yanıt buldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Hatları 16 Eylül 2019 Pazartesi gününden itibaren Adalar’da yaşayanlara 24 saat hizmet verebilmek üzere yeni bir kış tarifesi hazırladı.  Şehir Hatları İdaresi, Bostancı’dan Adalar’a 24 saat hizmet verecek vapur seferleri başlatırken, adalararası ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla da Adalar arasında çalışmak üzere yeni ring seferleri koydu. Böylece Adalar’ın anakarayla bağlantısı Bostancı’dan 02.00 ve 04.45’te kalkan ve tüm adaları dolaşan iki vapurla sağlanırken, son yıllarda büyük ölçüde kısıtlanmış olan Adalar arası ulaşımda da büyük kolaylık sağlanmış oldu.  Buna göre Büyükada’dan gece 00.0’da kalkan vapur 01.10’da Bostancı İskelesi’ne yanaşacak, 02.00’de Bostancı’dan yolcularını alacak Şehir Hatları vapuru sırasıyla Kınalıada, Burgazada, Heybeliada’ya uğrayıp 03.10’da Büyükada İskelesi’ne ulaşacak. Bu ring sefer 03.45 Bostancı’ya devam ederek 04.30 Bostancı, 04.55 Kınalı, 05.10 Burgaz, 05.25 Heybeliada, 05.40’ta Büyükada’ya ulaşarak gece seferini tamamlamış olacak. Yeni tarifeyle birlikte Adalar arasındaki ring seferlerin sayısı da 43’e yükseltildi.

Önceki yıllarda kar ve zarar beklentisiyle ada ulaşımını kısıtlayan ve Adalar’da yaşayanları özel şirketlerin yönettiği motor seferlerine yönlendiren İBB’de seçim sonrasında işbaşına gelen yeni yönetiminin aldığı karar böylece ulaşımda halkın ve kamunun çıkarlarını gözetme doğrultusunda için atılmış önemli bir adım oldu. Adalar’ı bir tür açık hapishane haline getiren geçmiş dönemin kararlarının ardından alınan bu karar Adalar’ın 24 saat anakarayla bağlantısının sağlanması için büyük önem taşıyor.

Adalar’da yaşayanların İstanbul’daki ulaşım ücretlerinin neredeyse iki-üç katını bulan yüksek ulaşım ücretlerine mahkum edilmemesi, Adalararası ücretsiz ulaşımın geçmişte olduğu gibi, herhangi bir kart-kayıt vs. olmaksızın tekrar sağlanması, vapur ve motorlarda can güvenliğine yönelik önlemlerin arttırılması, vapurlarda çocuk ve yaşlılar için özel mekansal düzenlemeler yapılması, kıyılardaki iskele kalabalığının azaltılması da Adalar’da yaşayanların deniz ulaşımına ilişkin diğer talepleri olarak gündemdeki yerini koruyor.

 Yeni vapur tarifeleri için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz..

Bostancı-Adalar

Kabataş- Eminönü-Kadıköy-Adalar

Eminönü Kadıköy Adalar

About 9ada1deniz

Check Also

Üzgünüz, öfkeliyiz, artık yeter!

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayındaki yangının ardından Heybeliadamız bugün bir kez daha yandı! Alınan önlemlere, orman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ADALAR BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK ENVANTER ÇALIŞMASI