Sivriada kurtuluyor: Anayasa Mahkemesi Sivriada’yı imara açan kanunu iptal etti!

(dokuzadabirdeniz.com) Anayasa Mahkemesi, Yassıada ve Sivriada’nın imara açılması sürecindeki davalar hakkında kendisine başvuran Danıştay Altıncı Dairesi’nin talebiyle, 3 Nisan 2013 tarihli 6456 sayılı torba yasayı incelemeye alarak Sivriada’yı yapılaşmaya açan kanun maddesini iptal etti.

Yassıada ve Sivriada’yı imara açan ve bu adalarda yapılaşmayı öngören 3 Nisan 2013 tarihli 6456 sayılı torba yasaya eklenen 27. maddenin Sivriada’yı konu alan ikinci fıkrasını Anayasa’ya aykırılık gerekçesiyle iptal etti. Resmi Gazete’nin 24 Temmuz 2019 tarihli 30841 sayılı nüshasında yayınlanan kararda koruma yasaları ve SİT alanı kararlarıyla koruma altında bulunan Sivriada’daki tüm koruma engellerini ortadan kaldıran torba yasanın ilgili hükmü iptal edildi.

Böylece Sivriada üzerindeki her tür işlem, yapılaşma girişimi, plan değişiklikleri ve tasarruflar iptal edilmiş olurken, işlenen suçlar da tesbit edilmiş oldu.

Anayasa Mahkemesi, karar açıklamasında Anayasa’nın devletin kıyıların ve çevrenin korunmasına dair görevlerini hatırlatarak Sivriada’da geri dönülmesi mümkün olmayan zararlar ortaya çıkacağı gerekçesini vurguladı.  Anayasa’nın 2, 43 ve 56. maddelerine aykırı olduğu gerekçesiyle iptal edilen kanun hükmü sonucunda Sivriada’daki tüm uygulamaların, plan ve projelerin Anayasa’ya ve koruma yasalarına aykırılık suçu nedeniyle derhal durdurulması gerekiyor.

Sivriada’daki şantiye kurma sürecinin, liman ve taş ocağı bölgesindeki tahribatın, adadaki doğal yaşama verilen zararların erken bir aşamada durdurulması anlamına gelen karar Adalar’daki tüm doğa ve yaşam savunucuları için önemli bir emsal teşkil ediyor ve Yassıada’da süren inşaatın hukuka ve yaşama karşı işlenen büyük bir suç olduğunu bir kez daha gösteriyor…

 

rg1 rg2

 

About 9ada1deniz

Check Also

Üzgünüz, öfkeliyiz, artık yeter!

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayındaki yangının ardından Heybeliadamız bugün bir kez daha yandı! Alınan önlemlere, orman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir