Adalar’da 31 Mart 2019 Yerel Seçim Sonuçları

31 Mart 2019 yerel seçimleri önümüzdeki dönemde Adalar’ın yerel yöneticilerini belirledi. Pek çok açıdan şaşırtıcı sonuçlara ve tartışmalara sahne olan 31 Mart yerel seçimlerini CHP Adalar Belediye Başkan adayı Erdem Gül kazanırken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Ekrem İmamoğlu da Adalar’dan rekor sayıda oy aldı.

Adalar’daki AKP adayı Özlem Vural ve DSP adayı Coşkun Özden ise seçimlerde umdukları sonucu elde edemedi.  Seçim sonuçlarına göre Erdem Gül 4.400 oyla seçmenlerin yüzde 44.10’unun oyunu alırken, ikinci olan AKP adayı Özlem Vural 3067 oyla seçmenlerin yüzde 30.754’ünün, DSP adayı Coşkun Özden ise 2.431 oyla seçmenlerin yüzde 24.37’ünün oyunu aldılar.

secim2019c

 

Seçimlerde AKP adayı Özlem Vural daha önce aynı partinin yönetimindeki İBB tarafından Adalar için hazırlanmış çalışmaların propagandasına dayanan ve “proje belediyeciliği”ne odaklanan bir seçim kampanyası yürüttü.  Bir önceki seçime oranla yaklaşık yüzde 10 oy kaybeden AKP’nin yanısıra bu seçimin önemli bir sürprizi de Adalar’daki aday karmaşasından ve tartışmalardan yararlanmaya çalışarak geçmişte ANAP ve AKP’den aday olan Coşkun Özden’in bu kez de DSP’den adaylığını ilan etmesi oldu. Eski belediye başkanlarından Coşkun Özden “Ben Adalıyım, içinizden biriyim!’’  sloganına dayanan bir kampanyayla CHP ve AKP’li çeşitli muhalifleri çevresinde toplayarak yeniden başkan adaylığı için kampanya yürüttü ve 2.500’e yakın oy almayı başardı.

Seçimin bir diğer sürprizi ise CHP’nin İBB adayı Ekrem İmamoğlu’nun Adalar’dan rekor sayılabilecek bir oranla 5.462 oy alması oldu.

 

About 9ada1deniz

Check Also

Üzgünüz, öfkeliyiz, artık yeter!

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayındaki yangının ardından Heybeliadamız bugün bir kez daha yandı! Alınan önlemlere, orman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ADALAR BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK ENVANTER ÇALIŞMASI