İBB Vapurumu Geri Ver!

İBB’ye bağlı Şehir Hatları İşletmeleri Turizm ve Sanayi A.Ş. tarafından geçtiğimiz günlerde iptal edilen Adalar-Beşiktaş seferleri Adalar’da büyük tepkiye yolaçtı. Kabataş İskelesi’nin Beton Martı Projesi nedeniyle kapatılmasının ardından, Adalar halkının işlerine ve okullarına gitmek için yoğa olarak kullandığı Beşiktaş vapurları, kar etmediği gerekçesiyle Şehir Hatları İşletmeleri tarafından seferden kaldırıldı.

https://www.change.org/p/şehir-hatları-adalar-beşiktaş-seferleri-iptali-kaldırılsın adresinde yürütülen imza kampanyası kısa sürede 10 bini aşkın imzacının katılımıyla devam ederken, yanyana gelen Adalılar da 7 Ocak Pazar Günü Büyükada İskelesi’nde biraraya gelerek bir basın açıklaması düzenledi. Basın açıklaması metni şu şekilde:

 

7 Ocak 2018

Basın duyurusu,

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İstanbul Şehir Hatları A.Ş. Aralık ayı sonunda sosyal medya hesaplarından 1 Ocak 2018’den itibaren Adalar-Beşiktaş seferlerinin kaldıracağını duyurdu. Bu duyurunun ardından Adalar’dan yükselen tüm tepkilere rağmen Beşiktaş seferlerini iptal etti. Böylece Adalar’da yaşayanların her gün işlerine, okullarına gitmek ve geri dönmek için kullandığı Adalar-Beşiktaş seferleri İBB’nin, Şehir Hatları İşletmeleri yöneticilerinin ve üst kurul UKOME’nin (İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi) kararıyla kaldırılmış oldu. İptal kararının ardından Şehit Hatları tarafından yapılan açıklamalarda yalan yanlış istatistiklerle bu seferlerin “zarar ettiği”, “yeterli yolcu sayısına” ulaşılamadığı söylendi.

Buradan tekrar söylüyoruz: Ulaşım bir yurttaşlık hakkıdır. Sağlık gibi, eğitim gibi, adalet gibi ulaşım da kar/zarar hesabı güdülmeden karşılanması gereken bir yurttaşlık hakkı ve kamu görevidir. Kar/zarar hesaplarına bağlanarak ele alınamaz.

Arkadaşlar,

Geçtiğimiz sene Kabataş’ta başlatılan ‘Beton Martı Projesi’ nedeniyle iptal edilen Kabataş seferlerinin yarattığı mağduriyeti gidermek ve Adalıların bu projeye yönelik tepkilerini hafifletmek için gündeme getirilen Beşiktaş seferleri bu iptal kararıyla birlikte 8 ay gibi kısa bir süre sonra geri alınıyor. Böylece Adalılar bir kez daha toplu ulaşım kartlarının geçmediği, güvenlik riskleri taşıyan, sağlıksız ulaşım koşulları barındıran özel motor ve taşıma şirketlerinin insafına terkedilmiş oluyor. Şehir Hatları İşletmesi bu kararıyla birlikte vatandaşın ulaşım hakkını ve ihtiyacını değil, “Beşiktaş seferleriyle nedeniyle zarara uğradıklarını” söyleyen özel motor şirketlerinin taleplerini dikkate aldığını bir kez daha gösteriyor.

ulasim1

Yaz aylarında yüzbinlerce yerli ve yabancı turisti Adalar’a taşırken şikayetçi olmayan, insanları balık istifi yaptığı vapurlarda Adalar’a taşıyarak büyük gelir elde eden Şehir Hatları İşletmeleri, kış ayları geldiğinde işine ve okullarına giden Adalılar’a hizmet etmeyi umursamıyor. Kar ve zarar hesabı yapıyor, özel motor şirketlerinin taleplerini her şeyin önüne koyuyor.

 

Buradan tekrar soruyoruz: Şehir Hatları kimin için çalışıyor? Şehir Hatları İşletmeleri yalnızca yerli ve yabancı turistlere hizmet ettiğini mi düşünüyor? Şehir Hatları İşletmeleri, özel motor şirketlerinin sınırsız kar etmesi için mi çalışıyor?

Sefer saatlerini Adalılar’a danışmadan belirleyen, en küçük bir hava muhalefetinde seferleri iptal etmekten çekinmeyen Şehir Hatları, İstanbul’un en pahalı ulaşım tarifelerine mahkum ettiği Adalıları şimdi de seferleri iptal ederek yaşadıkları yerlerden, Adalar’dan kaçırmaya mı çalışıyor? Bugüne kadar toplanan binlerce imzalı dilekçeleri ve talepleri yoksayan, ulaşım hakkını gözardı eden İBB, Şehir Hatları İşletmeleri ve UKOME vatandaşa hizmet etmiyorsa kime hizmet ediyor?

Adalar halkının ihtiyaçlarını yoksayan ve kar/zarar hesaplarıyla hareket eden Şehir Hatları’nı bu iptal uygulamasını derhal geri çekmeye çağırıyoruz. Rant için, kar için, özel şirketlerin çıkarları için Adalar halkının ulaşım hakkı gasp edilemez. Adalar-Beşiktaş Seferleri’nin geri getirilmesini ve diğer noktalara da vapur seferlerinin artırılmasını istiyoruz. Güvenli, ucuz ve nitelikli ulaşım hakkımızın gasp edilmesine seyirci kalmayacağız.

İBB Vapurumu Geri Ver!

Adalar- Beşiktaş Seferleri Geri Getirilsin.

 

About 9ada1deniz

Check Also

Üzgünüz, öfkeliyiz, artık yeter!

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayındaki yangının ardından Heybeliadamız bugün bir kez daha yandı! Alınan önlemlere, orman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ADALAR BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK ENVANTER ÇALIŞMASI