Askeri alanlar yapılaşma riskiyle karşı karşıya

15 Temmuz darbe girişiminin ardından askeri okullar ve kışlaların kapatılmasıyla bu askeri arazilerin ne olacağı uzun süredir tartışılıyor. Bu alanların bugüne kadar korunabilmiş yeşil alanlar olması kent için kıymetlerini daha da çok arttırıyor. İstanbul’un çeşitli bölgelerinde olduğu gibi Adalar’da ve özellikle Heybeliada’da önemli bir askeri alan bulunuyor.

Geleceği belirsiz bu araziler ve askeri yerleşkelerle ilgili olarak uzun süredir gündemde olan yapılaşma riski, darbe girişiminin ardından daha yakın bir sorun olarak hissediliyor. Kuzey Ormanları Savunması üyeleri, Çevre Mühendisleri Odası’nda 4 Ocak 2017 tarihinde düzenlediği basın toplantısında askeri alanların güncel durumuna ilişkin bir sunum yaptı ve ardından taleplerimizi dile getirdi.

KOS’tan Ayşe Yıkıcı, Şehir Plancıları Odası’nın (ŞPO) yaptığı incelemeye dayanarak İstanbul’un mevcut askeri alanları, yapılaşmaya açılan askeri alanları ve risk altındaki askeri alanlarıyla ilgili bilgi verdi.

195 askeri alan var

İstanbul’da toplam 195 askeri alan var, bu 225 milyon metrekareye tekabül ediyor.

kent-ici-askeri-alanlar

Kent içindeki asker alanlar: 172 adet, 67 milyon 385 bin metrekare.

orman-alanlari-cevresindeki-askeri-alanlar

Orman alanları çevresindeki askeri alanlar: 23 adet, 157 milyon metrekare.

Ormanlık alan azaldı

askeri-alanlar2

Basın açıklamasını okuyan Prof. Dr. Zerrin Bayraktar, İstanbul’daki orman alanların 2012’de 710 bin hektardan 2015’te 637 bin hektara düştüğünü, Kuzey Marmara Otoyolu, 3. Havalimanı şantiyesinin orman alanlarını tahrip ettiğini söyledi.

Bayraktar, 15 Temmuz darbe girişimi ve OHAL sürecinin askeri alanların yapılaşmaya açılması için bir fırsat olarak görüldüğünü ve yapılması planlanan yapıların kentsel dönüşüm kavramları ile meşru hale getirilmeye çalışıldığını belirtti.

Hasdal, Maltepe, Maslak iade edilmeli

“Fatih Ormanının yanı başındaki askeri alanın Emlak konut eliyle Ağaoğlu’na peşkeş çekilerek yerine bir kent suçu anıtı olan “Maslak 1453”’ün nasıl dikildiğini yine aynı şekilde Zekeriyaköy’de ormanlık alanda bulunan askeri alanın yine benzer bir hileyle yağmalanarak yerine “Köy” isimli bir villa-kentin nasıl yapıldığını gördük.

“Hasdal, Maltepe ve Maslak aynı sorunu yaşamamalı, Kuzey Ormanları’nın içinde ve bitişiğinde yer alan askeri alanlar Kuzey Ormanları’na iade edilmeli. Kent içinde kalan askeri alanlar, Validebağ Korusu, Aydost ‘’Ormanı’’ gibi mesire amaçlı kullanılmayan birer koru olarak değerlendirilmeli.”

Kaybedilen askeri alanlar

Maslak 1453

İstanbul Ayazağa’daki Jandarma Genel Komutanlığı’na ait arazi TOKİ tarafından Gecekondu Önleme Bölgesi ilan edildi. Emlak GYO araziyi ihaleye çıkardı. Ali Ağaoğlu’nun projesinin planları yargıya taşındı. Birçok kez plan değişikliği yapıldı. Danıştay 6. Daire ana planları bozdu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı alanın plansız olduğunu ve ruhsatların iptal edilmesi gerektiğini söyledi. Ancak sonra Bakanlık yeni planları askıya çıkardı. İnşaat neredeyse bitti, insanlar yerleşmeye başladı.

Sarıyer Zekeriyaköy 5. Füze Üs Komutanlığı Köy Konut Projesi

Sarıyer’deki ormanlık alan 1977’den  2006 yılına kadar 5. Füze Komutanlığı tarafından kullanıldı.

Milli Savunma Bakanlığı araziyi TOKİ’ye devretti, TOKİ ise Emlak Konut şirketine sattı. Arazinin planlarını ŞPO yargıya taşıdı.

Yargı süreci devam ederken Bakanlık yeni planlar askıya çıkardı. Emlak Konut ve Siyahkalem Mimarlık şirketi ortaklığında lüks konut ve AVM içeren “Zekeriyaköy Konut Projesi”nin 3 etabından 2. yapımına başlandı.

Hasdal Kışlası

Hasdal ve Maltepe Kışlaları’nın Trakya’ya taşınacağı duyuruldu.

Hasdal ve T. Selahattin Gökkartal Kışlaları için imar değişikliği talebi ilk olarak 2013 ve 2014’te İBB gündemine gelerek 508 hektarlık alanın 121 hektarlık kısmının konut ve ticaret alanına alınması talep edilmişti.

Heybeliada Deniz Lisesi

Heybeliada Deniz Lisesi Komutanlığı ve çevresindeki askeri yerleşkenin büyük bir bölümü Tuzla’ya taşınmakla  birlikte, arazinin kesin olmamakla birlikte halen DKK’nda kalmaya devam edeceği ve bazı askeri işlevlerin bu bölgeye taşınacağı belirtiliyor. Buna rağmen bölgenin özellikle marina vb. tesisler için turistik amaçlı kullanılmak istendiği de ve bu yönde araştırmalar yapıldığı da gelen haberler arasında..

About 9ada1deniz

Check Also

Üzgünüz, öfkeliyiz, artık yeter!

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayındaki yangının ardından Heybeliadamız bugün bir kez daha yandı! Alınan önlemlere, orman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir