Yassıada Raporu: Katliam Bir Yıldır Devam Ediyor!

Yassıada’da 14 Mayıs 2015 tarihindeki temel atma töreniyle başlayan 20 Mayıs’ta adada patlatılan dinamitlerle devam eden tarih, kültür ve doğal yaşam katliamı bir yıldır devam ediyor. Marmara’nın ortasında dev bir beton adası hergün biraz daha yükseliyor.

AKP ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği eliyle MESA İnşaat tarafından yokoluşa sürüklenen Yassıada’da yıkım devam ediyor, doğal hayat yokediliyor, arkeolojik kalıntılar tahrip ediliyor. Yassıada’da hiç bir arkeolojik ve çevresel etüd yapılmadan, Yassıada’nın siyasal tarihi gerekçe gösterilerek başlatılan inşaat süreci tarihe, doğaya, kültüre, Adalar’a ve tüm İstanbul’a zarar veriyor.

YassıadaRaporMayıs2016Kapak

Yassıada’nın topoğrafyası, tarihi, kültürü, belleği doğal hayatı tümüyle gözardı edilirken İstanbul’a ve Marmara Denizi’ne geri dönülmesi mümkün olmayan zararlar veriliyor. Doğal, tarihi ve arkeolojik SİT alanı olan Yassıada oteller, marinalar, saunalarla Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun yeni zenginlerine gözkırpan bir talan adası haline getirilirken inşaatı yürüten TOBB ve MESA Holding doğaya, insanlığa ve tarihe karşı suç işlemeye devam ediyor. Tarihimizi, kültürümüzü ve doğal hayatı yokediyorlar.

Bu büyük talan ve yağma kampanyasının birinci yılında, adada patlatılan ilk dinamitlerin yıldönümünde Adalar Savunması olarak bu büyük katliamın hukuksal, arkeolojik, tarihsel ve ekolojik sonuçlarını kayıt altına almak, işlenen suçun tüm boyutlarını göstermek amacıyla hazırladığımız Bir Doğa Tarih ve Kültür Katliamı: Yassıada ve Sivriada Raporu’nu sizlerle paylaşıyoruz. Yassıada’daki doğal yaşamı ve tarihsel birikimi yalanlarla gizlemeye çalışanlara karşı meslek odalarının, arkeologların ve bilim insanlarının desteğiyle hazırladığımız raporda, Yassıada ve Sivriada’da yaşanan süreci tüm boyutlarıyla özetliyor, yaşanan süreci bir kez daha tüm kamuoyuyla paylaşıyoruz. Raporu ekte bulabilir ya da aşağıdaki linkten indirebilirsiniz…

Yassıada ve Sivriada için Adalar halkı ve Marmara ahalisi olarak bir kez daha sesleniyoruz: Yassıada ve Sivriada’dan Elinizi Çekin!

Deniz, Orman, Özgürlük,  Bırak Issız Kalsın!

ADALAR SAVUNMASI

20 Mayıs 2016

Bir Doğa Tarih ve Kültür Katliamı: Yassıada ve Sivriada Raporu https://dokuzadabirdeniz.com/YassıadaRaporuMayıs2016low.pdf

mail: adalarsavunmasi@gmail.com / fb: facebook.com/adalarsavunmasi   / tw: @adalarsavunmasi

 

 

 

Bir Doğa Tarih ve Kültür Katliamı: Yassıada ve Sivriada Raporu Basın Özeti

 

 

Yassıada ve Sivriada’daki gelişmeleri özetlediğimiz, Yassıada’da başlayan inşaat faaliyetlerinin geri dönülemez sonuçlarına dikkat çektiğimiz rapor sonucunda:

 

– Sivriada ve Yassıada hakkındaki Adalar Savunması, Mimarlar Odası ve Adalar Belediyesi tarafından açılan davalar ve hukuki süreç devam etmesine rağmen içine girilen inşaat süreci yasadışıdır.

 

– Bu adaların imara açılmasının doğal ve kültürel yaşam için geri dönülmesi mümkün olmayan sonuçları olduğu mahkemelere sunulan çeşitli bilirkişi raporlarıyla kanıtlanmasına rağmen atılan adımlar ve yürütülen inşaat faaliyetleri bir doğal hayat ve kültür katliamıdır. Bu inşaat süreci sonucunda geçtiğimiz bir yılda adanın tüm doğal hayatı yokedilmiş, topoğrafyası ve silüeti bozulmuş, kıyı kenar çizgileri tamamen değiştirilmiş bulunuyor.

 

– Yassıada ve Sivriada’nın kültürel ve arkeolojik varlıkları için hiç bir koruma planı yapılmadan imar ve turizme açılması bu adaların Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinden bugüne uzanan tarihi varlıklarının yokedilmesi demektir. Hiç bir bilim insanının, arkeologun, bağımsız meslek kurumlarının gözetimi olmadan yürütülen inşaat süreci sonucunda Yassıada’nın tarihi ve kültürel mirası yokedilmektedir.

 

– Verilen inşaat ruhsatları ve turizm yetki belgeleri yasal ve teknik açıdan usulsüzlük, yolsuzluk ve suç unsurlarıyla doludur.

 

– Adalar ve İstanbul halkı Yassıada ve Sivriada’nın her ne ad olursa olsun imara açılmasına karşıdır.

 

– Adalar’ın yerel kurumları, belediyesi, sivil örgütleri bu sürece şiddetle muhalefet etmesine rağmen hükümetin torba yasalar ve gizli ihaleler, gizli teknik şartnameler yoluyla siyaset ve inşaat rantı için Adalar’daki doğal ve tarihi mirası yoketmesi kabul edilemez.

 

İçine girilen inşaat süreci derhal durdurulmalıdır. Anayasa’ya, uluslararası sözleşmelere, yasalara, ilgili yönetmeliklere, koruma ilke, yöntem ve tekniklerine aykırı olduğu açık olduğu halde, Adalar ve İstanbul ahalisinin arzusu hilafına yılda sadece 2 -3 ay kullanılabileceği bile şüpheli bir kongre ve turizm merkezi için Adalarının talan edildiğini, yaşamın katledildiğini tüm İstanbul halkına duyuruyoruz.

 

1.Derece Doğal Sit, Tarihi Sit ve 3. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak koruma altında olan Yassıada ve aynı şekilde 2. Derece Doğal Sit ve 3. Arkeolojik Sit alanı olarak korunan Sivriada yokediliyor. İstanbul’un kuş göçü ve balık yumurtlama alanlarının başlıca merkezlerinden olan Yassıada ve Sivriada’da doğal çevre yokediliyor, Marmara Denizi talan ediliyor. İstanbul’un ıssız kalabilmiş nadir kuş göçü rotalarından ve tek balık yumurtlama-mercan alanını barındıran Sivriada ve Yassıada beton adalarına dönüştürülüyor.

 

Tüm kamuoyunu ve yaşam savunucularını bu gerçekler ışığında duyarlı olmaya çağırıyoruz…

About 9ada1deniz

Check Also

Üzgünüz, öfkeliyiz, artık yeter!

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayındaki yangının ardından Heybeliadamız bugün bir kez daha yandı! Alınan önlemlere, orman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir