Yassıada’da tarih, kültür ve yaşam katlediliyor…

Yassıada’daki arkeolojik kalıntıların tahrip edilmesi üzerine Adalar Savunması 27 Temmuz 2015 tarihinde bir basın açıklaması yayınladı…

1640455756199078

 

BASINA ve KAMUOYUNA,

Yalan söylüyorlar, Yassıada’da tarih, kültür ve yaşam katlediliyor! Yassıada’da arkeolojik ve kültürel kalıntılar tahrip ediliyor, bu kültür katliamı Yassıada yasak bölge ilan edilerek gizlenmeye çalışılıyor!

AKP ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği eliyle MESA Holding’e bağlı MESA İnşaat tarafından yokoluşa sürüklenen Yassıada’nın yıkımı devam ediyor, arkeolojik kalıntılar tahrip ediliyor. Defalarca vurguladığımız gibi Yassıada’da hiç bir arkeolojik ve çevresel etüd yapılmadan, siyasi ve ticari rant amacıyla başlatılan inşaatın doğaya, insanlığa, tarihe ve kültüre karşı işlenen bir suç olduğu tekrar ortaya çıktı. Yassıada’daki Bizans dönemine tarihlenen arkeolojik eserler, korunması gereken kültür varlığı olarak tescillenen 1. Grup Arkeolojik eserler, Bizans dönemi zindan, sarnıç ve hücre kalıntıları MESA İnşaata bağlı şantiye ekipleri tarafından tahrip edildi. TOBB’a bağlı Gümrük Turizm İşletmeleri A.Ş Genel Müdürü Ömer Gebeş’in bugün basına yansıyan “Yassıada’daki tescilli yapıların itinayla korunduğu” yönündeki açıklamaları gerçeği yansıtmıyor.


1640455849532402 1640455916199062-300x200

Ekte sunduğumuz fotoğraflarla bir kez daha kanıtlanan bu tahribat hakkında tüm yetkili kurumları, arkeologları, koruma kurullarını ve savcıları harekete geçmeye çağırıyoruz! İnşaatın başladığı 14 Mayıs tarihinden bu yana deniz yoluyla adaya gitme ve inşaatın durdurulmasını talep etme yönündeki tüm girişimlerimizi engelleyen, havadan adayı fotoğraflama girişimlerimizi “NOTAM uyarısıyla” durdurmaya çalışan hükümet kurumları, TOBB ve MESA Holding doğaya ve tarihe karşı suç işlemeye devam ediyor. 6 Mayıs 2015 tarihinde TOBB’a bağlı şirketlere ve MESA İnşaat’a ruhsat verilmesiyle yeni bir aşamaya gelen ve 14 Mayıs 2015 tarihinde seçimler öncesinde alelacele düzenlenen bir törenle adaya kepçe vuran doğa ve kültür katillerine karşı bir kez daha duyuruyoruz:

– Sivriada ve Yassıada hakkında Adalar halkının takipçisi olduğu davalar ve hukuki süreç devam etmesine rağmen içine Yassıada ve Sivriada’da başlatılan inşaat süreci yasadışıdır,

– Yassıada ve Sivriada’nın imara açılmasının doğal ve kültürel yaşam için geri dönülmesi mümkün olmayan sonuçları olduğu mahkemelere sunulan çeşitli bilirkişi raporlarıyla gösterilmesine ragmen, bilirkişi raporlarını ve uzman görüşlerini yoksayan bu inşaat süreci bir doğal hayat ve kültür katliamıdır,

– Yassıada ve Sivriada’nın kültürel ve arkeolojik varlıkları için hiç bir koruma planı yapılmadan imar ve turizme açılması, adalarda delici ve vinçlerle çalışma yapılması bu adaların Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinden bugüne uzanan tarihi varlıklarının yokedilmesi demektir. İstanbul 5 numaralı KVKBK iki adadaki inşai faaliyetler sırasında 8.5.2014 tarih ve 154 sayılı kararıyla müze müdürlüğü denetimini şart koşmuş olmasına rağmen inşaat hiç bir denetim olmadan devam etmektedir.

 1642859489292038

– Verilen inşaat ruhsatları ve turizm yetki belgeleri yasal ve teknik açıdan usulsüzlük, yolsuzluk ve suç unsurlarıyla doludur. Bu nedenle defalarca talep edilmesine rağmen inşaat ruhsatları tarafımıza verilmemekte, her tür düzenleme ve belge gizlenmeye çalışılmaktadır.

1.Derece Doğal Sit, Tarihi Sit ve 3. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak koruma altında olan Yassıada ve aynı şekilde 2. Derece Doğal Sit ve 3. Arkeolojik Sit alanı olarak korunan Sivriada’daki inşaat süreci derhal durdurulmalıdır. Siyaset ve inşaat rantı için kuşa, balığa, denize, gökyüzüne, ağaca, ormana, tarihe, kültüre ve insana karşı açılan savaş son bulmalıdır. Adalarımızı “demokrasi ve özgürlük adası” yapıyoruz görüntüsü altında 5 yıldızlı oteller, marinalar, lokantalar, pasta salonları, kafeteryalar, gece kulüpleri, kuaförler, helikopter pistleri, eğlence salonları ve otoparklarla doldurmayı hedefleyenler, tarihimizi ve kültürümüzü yokedenler, arkeolojik değerlerimizi talan edenler tarih ve insanlık önünde suç işliyorlar. Adalar ve Marmara ekosistemi, balık yumurtlama alanları, kuş göç yolları ve tarihi arkeolojik değerleriyle korunması gereken Yassıada ve Sivriada için Adalar halkı ve Marmara ahalisi olarak bir kez daha sesleniyoruz:

Yassıada ve Sivriada’dan Elinizi Çekin! Deniz, Orman, Özgürlük, Bırak Issız Kalsın!

ADALAR SAVUNMASI 27 Temmuz 2015

mail: adalarsavunmasi@gmail.com fb: facebook.com/adalarsavunmasi tw: @adalarsavunmasi

About 9ada1deniz

Check Also

Heybeliada Halk Kütüphanesi Açıldı!

İnanabiliyor musunuz? Heybeliada Halk Kütüphanesi Açıldı! Herkese coşkuyla, sevinçle, mutlulukla merhaba! Heybeliada Halk Kütüphanesi; Heybeliadalıların, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir