Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50651 Library:50562 in /home/dc36hogmo8ua/public_html/dokuzadabirdeniz.com/wp-includes/wp-db.php on line 1653
Başbakan sandık demişti… – Deniz, Ada, Özgürlük
-...Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan addresses his lawmakers at the parliament in Ankara, on February 3, 2009. Prime Minister Recep Tayyip Erdogan pledged never to allow anti-Semitism to take hold in Turkey, in a bid to calm the country's Jewish minority, increasingly concerned over his attacks on Israel over the Gaza war. AFP PHOTO/ADEM ALTAN (Photo credit should read ADEM ALTAN/AFP/Getty Images)

Başbakan sandık demişti…

Başbakan sandık demişti…

Kerem Heybeliada

Gezi olayları ardından pek çok yerde süregelen forumlar bir doğrudan demokrasi hareketi olarak nitelendiriliyor. Yani amaç daha fazla demokrasi. İnsan ister istemez “madem öyle, sayın başbakanımızın konu hakkındaki eleştirilerini niye dikkate almıyorsunuz” diye sormak istiyor bu vatandaşlara. Hatırlatıyorum; başbakanımız sandık demişti.

Ben demokrasi sevdalısı başbakanımızın bu sihirli kelime ile forumlara bir mesaj yolladığına inanıyorum. “Yaşadığınız yerde seçimleri siz yapın” diyor değerli başbakanımız, “itirazınız olan konuları sorun bakalım, forumlara katılmayan vatandaş ne düşünüyor?”

 

-...Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan addresses his lawmakers at the parliament in Ankara, on February 3, 2009. Prime Minister Recep Tayyip Erdogan pledged never to allow anti-Semitism to take hold in Turkey, in a bid to calm the country's Jewish minority, increasingly concerned over his attacks on Israel over the Gaza war. AFP PHOTO/ADEM ALTAN (Photo credit should read ADEM ALTAN/AFP/Getty Images)

Bu kıymetli öneri mutlaka değerlendirilmelidir. Yerel mini referandurumlar düzenleyerek halkın çeşitli konularda ne istediğini görmeli, sonuçları başbakanımıza ve diğer devlet büyüklerimize iletmeliyiz. Böylece başbakanımızın çok önemsediği sandık sevgisini geniş halk kesimlerine aşılamış oluruz. Ne demişler; sandıkta buluşuruz. Kendi pusulamızı kendimiz yaparız. Karaduttan parmak boyası yaparız. Kampanyalar düzenler, afişler asarız. Oy verirken listelerde ismimizi bulup imza atar, tam oyu sandığa atarken fotoğraf çektiririz. Hayırlı olsun deriz. Zarfları birlikte açar, birlikte sayarız. Hem gülüp eğlenir, hem başbakanımızın bizi cesaretlendirdiği ileri demokrasi hayaline doğru cesur adımlar atarız.

Konunun bir başka mühim yönüne daha dikkatinizi çekmek isterim. Başbakanımız “ben herkesin başbakanıyım” demişti. Yani kendisi sanılanın aksine toplumu kutuplaştırmanın değil, kaynaştırmanın peşindedir. İşte forumculara sandığı bunun için de önermektedir. Sandık çıkınca toplum da kaynaşacaktır; neyin oylanacağına, hangi seçeneğe oy vermek istediğine karar vermek için bol bol konuşacak, birbirinin halinden daha fazla haberdar olacaktır. Farklılıklar törpülenecek, kızgınlıklar azalacaktır.

Elbette herkes yaşadığı yere dair farklı şeyler oylayacaktır ama, aklımda genele dair oylanabilecek bazı konular var. Müsaadenizle paylaşayım;

-Daha fazla para için, insanların sağlığı feda edilmeli midir? (Evet/Hayır)

-Daha fazla para için, insanların aldığı hava, içtiği su, yüzdüğü deniz kirletilmeli midir? Dolaştığı ormanlar, dereler, nefes aldığı parklar satılmalı/kiralanmalı mıdır? (Evet/Hayır)

-Daha fazla para için, insanların yanıbaşında olmadığı, doğrudan faydalanmadığı doğal değerler talan edilmeli midir (Evet/Hayır)

-Toplumda hükümetin antidemokratik uygulamalarına yönelik eleştiriler arttığında nasıl bir yol izlenmelidir? (Halkın muhalif sesleri duymaması için medya kontrol altında tutulmalı, muhalif bireyler, sivil toplum kuruluşları, taraftar grupları ve iş çevreleri eldeki tüm imkanlarla sessiz kalmaları için tehtid edilmeli, muhaliflerin olup biteni sosyal medyada paylaşmaktan korkması için psikolojik yıldırma taktikleri uygulanmalı, halkın sokağa çıkmaması için polis göstericilere orantısız fiziksel ve psikolojik şiddet uygulamalıdır/Hükümet daha demokratik bir yönetim için adımlar atmalıdır)

-Seçim barajı kaldırılmalı mıdır? (Evet/Hayır)

Daha fazla vaktinizi almayayım, liste uzar gider. Önemli olan başbakanımızı dinlemektir. Zira kendisi, ilham verendir.

About 9ada1deniz

Check Also

2021 Ada Takvimi Çıktı!

Serenad Demirhan Heybeliada Halk Kütüphanesini Koruma Derneği’nin 2016 yılından bu yana hazırlamakta olduğu Ada Takvimi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir