Home / yangın / Yunanistan’da yangın: Asimetrik Tehdit!
mati-pyrkagia4

Yunanistan’da yangın: Asimetrik Tehdit!

Yunanistan’ın Doğu Attika, Mati, Pyrkagia bölgesinde yaşanan ve halen kayıp olan çok sayıda kişiye birlikte 90’ı vatandaşın ölümüyle sonuçlanan yangın sonrası tartışmalar devam ediyor. Antarsia Hareketi yayınladığı açıklamayla, ölümlerin sorumlusu olarak PAOK dönemi politikaların benzerini izlemekle suçladığı Syriza-ANEL hükümetini gösterdi. Parlamentodaki iktidara ya da muhalefete mensup tüm partilerin yangın sonrasında yaşananlardaki sorumluluklarını gizlemek için “ulusal birlik” ruhunu yardıma çağırdığı ve arkasına saklandığını açıklayan Antarsia,  doğal afetlerin nedeninin hatalı ekonomik ve sosyal politikalar olduğunu savundu.

Kamu altyapısına ve sosyal hizmetlere yapılan yatırımların kısılması, doğanın tahribi ve doğal alanların sermaye çevrelerinin talanına açılmasını sert bir dille eleştiren Antarsia, yaptığı açıklamalarda özel yapılaşma koşulları getirerek kıyı bölgelerinin işgal edilmesine olanak sağlayan hükümet politikalarının ve bunları koşulsuz bir şekilde uygulayan yerel belediyelerin afetlerin sorumlusu olduğunu belirtiyor.

Hükümetin izlediği kapitalist büyüme stratejisinin ve arazi spekülasyonlarının doğal ve kentsel alan koruması yaklaşımını terketmekle sonuçlandığını belirten Antarsia, yangınla mücadele ve yangından kaçış yollarının yokedildiğini de vurguladı. Bu gelişmeler sonucunda bir kaç ay önce yaşanan sel felaketinin ardından gerçekleşen yangın felaketinin halkı asimetrik bir tehditle başbaşa bıraktığı açıklandı. Yunan hükümetinin NATO kapsamındaki silahlanma harcamaları, AB dayatması dış borç ödemeleri ve bütçe kısıtlamaları nedeniyle altyapı yatırımlarını kısmasının bu tür felaketlere davetiye çıkardığını söyleyen Antarsia, bölgeye gözünü dikmiş tüm çıkar, sermaye ve inşaat çevrelerine karşı halkın korunması çağrısında bulundu.

Yapılan açıklamada itfaiye altyapısının yenilenmesi, mağdurların zararlarının vakit geçirmeksizin tazmin edilmesi, silahlanmaya değil sosyal harcamalara ağırlık verilmesi ve dış borçların derhal silinmesi de istendi.

http://antarsya.gr/node/4952

http://antarsya.gr/node/4956

antipol2b

About 9ada1deniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir